Problemy Kolejnictwa
ISSN 0552-2145 (wersja drukowana)
ISSN 2544-9451 (wersja on-line)
Copyright © Instytut Kolejnictwa

Wszystkie artykuły są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Zeszyt nr 170, 2016
Słowo wstępne redaktora Naczelnego
czytaj
pobierz (PDF 50 kB)
1. Niskie ekrany – skuteczna ochrona przed hałasem w transporcie kolejowym
Kamil Hajduk
strony: 7-14
słowa kluczowe: hałas, kolej, ekrany akustyczne, proces inwestycyjny, innowacje, badanie i rozwój, ekologia
streszczenie
pobierz (PDF 485 kB)
2. Uniwersalna metoda projektowania regulacji osi toru z wykorzystaniem pomiarów satelitarnych i optymalizacji
Władysław Koc, Cezary Specht, Piotr Chrostowski, Katarzyna Palikowska
strony: 15-24
słowa kluczowe: układ geometryczny toru, pomiary satelitarne, projektowanie, optymalizacja wyboru wariantu, wspomaganie komputerowe
streszczenie
pobierz (PDF 428 kB)
3. Możliwości uproszczenia procedury monitorowania hałasu tramwajowego z punktu widzenia automatyzacji procesu analitycznego
Paweł Komorski, Bartosz Czechyra, Tomasz Nowakowski
strony: 25-30
słowa kluczowe: tramwaj, pomiary akustyczne, system monitorowania hałasu
streszczenie
pobierz (PDF 318 kB)
4. Syntetyczny wskaźnik oceny wichrowatości toru
Michał Migdal
strony: 31-39
słowa kluczowe: wichrowatość, diagnostyka, jakość geometryczna toru, pojazdy pomiarowe
streszczenie
pobierz (PDF 501 kB)
5. Wpływ procesu produkcji na jakość obręczy kolejowych
Ireneusz Mikłaszewicz, Dariusz Kowalczyk, Jacek Boruciński
strony: 41-49
słowa kluczowe: studzenie obręczy, stan surowy, symulacja rozkładu naprężeń
streszczenie
pobierz (PDF 712 kB)
6. Wpływ zmian dopuszczalnych wartości parametrów geometrycznych i kinematycznych na podatność modernizacyjną układów torowych
Mirosław Jan Nowakowski
strony: 51-61
słowa kluczowe: podatność modernizacyjna, geometria toru, parametry kinematyczne
streszczenie
pobierz (PDF 169 kB)
7. Badanie wybranych właściwości systemu powłokowego „antygraffiti” dla pojazdów szynowych
Łukasz Pasieczyński, Norbert Radek
strony: 63-69
słowa kluczowe: antygraffiti, usuwanie graffiti, własności mechaniczne powłok malarskich, transport szynowy
streszczenie
pobierz (PDF 605 kB)
8. Wybrane zagadnienia eksploatacji układów hamulcowych współczesnych pojazdów szynowych
Wojciech Sawczuk
strony: 71-78
słowa kluczowe: hamulec tarczowy, eksploatacja, zużycie
streszczenie
pobierz (PDF 1 239 kB)
9. Modelowanie poziomu bezpieczeństwa trójrodzajowych systemów ochrony peryferyjnej na przykładzie obiektów kolejowych
Mirosław Siergiejczyk, Jerzy Chmiel, Adam Rosiński
strony: 79-85
słowa kluczowe: bezpieczeństwo, modelowanie, ochrona peryferyjna
streszczenie
pobierz (PDF 193 kB)
10. Ocena powierzchni tocznej szyn na podstawie pomiarów falistości
Grzegorz Stencel
strony: 87-93
słowa kluczowe: zużycie faliste szyn, wady powierzchni tocznej szyn, pomiary szyn
streszczenie
pobierz (PDF 226 kB)
11. Synteza detektora kierunku do elektronicznego licznika osi
Andrzej Wolfenburg
strony: 95-102
słowa kluczowe: licznik osi, synteza detektora kierunku, układ anty-koincydencji impulsów
streszczenie
pobierz (PDF 214 kB)
12. Metody badań systemów powłokowych do długoletniej ochrony przed korozją
Małgorzata Zubielewicz, Grażyna Kamińska-Bach, Agnieszka Królikowska
strony: 103-110
słowa kluczowe: powłoki antykorozyjne, właściwości ochronne, metody badań
streszczenie
pobierz (PDF 214 kB)
Zeszyt numer 170 Problemów Kolejnictwa jest szczególnie bogaty zarówno ze względu na liczbę zamieszczonych w nim artykułów, jak i ze względu na tematykę opisanych zagadnień. Cztery artykuły dotyczą dróg kolejowych. Opisano w nich nowe metody optymalizacji układów geometrycznych toru, możliwości zwiększe-nia prędkości na liniach kolejowych w wyniku zastosowania wartości parametrów dopuszczonych w znowelizowanych przepisach technicznych, nowe metody oceny wichrowatości toru (wskaźnik syntetyczny), a także metody oceny stanu powierzchni tocznej szyn. Dwa artykuły dotyczą zagadnień zmniejszenia hałasu. Opisano w nich korzyści stosowania niskich ekranów akustycznych, a także metody automatycznego monitorowania hałasu tramwajowego. Dwa artykuły dotyczą ważnych problemów taboru kolejowego: jakości obręczy w zestawach kołowych oraz nowoczesnych systemów hamowania pociągów. Ważnym i aktualnym zagadnieniem jest ochrona pojazdów szynowych przed korozją i skutkami graffiti. W dwóch artykułach opisano współczesne systemy powłokowe stosowane w tym celu. W zeszycie opisano również teoretyczne podstawy modelowania bezpieczeństwa systemów ochrony peryferyjnej oraz zagadnienia detekcji kierunku jazdy pociągu. Redakcja nadal będzie dokładała starań, aby tematyka artykułów ukazujących się w Problemach Kolejnictwa była zawsze interesująca i aktualna.
Z życzeniami interesującej lektury
Redaktor Naczelny
Hałas jest szkodliwym zjawiskiem, który negatywnie wpływa na środowisko oraz na zdrowie ludzi poddanych jego działaniu. W transporcie szynowym głównym źródłem hałasu jest hałas toczenia, który dotyczy wszystkich rodzajów pociągów. W Polsce głównym sposobem ograniczania kolejowego hałasu jest budowanie wysokich ekranów akustycznych, które wymagają szerszych nasypów kolejowych i degradują środowisko. W Europie stosuje się niskie ekrany akustyczne, charakteryzujące się dużą skutecznością działania, pozytywnie wpływają na środowisko i które są zgodne z polskimi przepisami.
W artykule zwrócono uwagę na ograniczenia stosowanej w Polsce metodyki regulacji osi toru, związane głównie z uzyskiwaną dokładnością określania istniejącego kształtu toru. Jako rozwiązanie alternatywne wskazano nowatorską technikę mobilnych pomiarów satelitarnych, opracowaną przez interdyscyplinarny zespół naukowy Politechniki Gdańskiej i Akademii Marynarki Wojennej / Akademii Morskiej w Gdyni i stosowaną od 2009 roku. Możliwość wykorzystywania tych pomiarów była inspiracją do opracowania analitycznej metody projektowania układów geometrycznych, a następnie sformułowania założeń dla nowej metody regulacji osi toru. Ustalenie parametrów geometrycznych układu następuje w procesie optymalizacji prowadzonym algorytmem roju cząstek PSO (Particle Swarm Optimization) oraz algorytmem genetycznym. Optymalizacja ma charakter wielokryterialny, wymaga więc odpowiedniego doboru wag poszczególnych kryteriów. Podstawowymi stosowanymi kryteriami są: minimalizacja przesunięć poprzecznych toru oraz uzyskanie jak największej prędkości jazdy pociągów po regulacji osi toru.
W artykule przedstawiono analizę pomiarów sygnałów akustycznych generowanych podczas testu pass-by wybranego typu lekkich pojazdów szynowych w warunkach normalnej eksploatacji. Pomiary hałasu wykonano zgodnie z wymaganiami normy ISO 3095. Celem analizy było sprawdzenie, w jakim stopniu uwzględnianie czasu przed i po przejeździe pojazdu przez punkt pomiarowy, ma wpływ na obliczanie ekspozycyjnego poziomu dźwięku A.
W artykule scharakteryzowano ocenę wichrowatości toru za pomocą wskaźnika syntetycznego oraz przedstawiono wady i zalety wynikające z jego wdrożenia na sieci kolejowej zarządzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Opis wskaźnika poprzedzono analizą aktualnych wymagań w zakresie oceny wichrowatości toru, będącej jednym z podstawowych czynników wpływających na kryterium bezpieczeństwa przed wykolejeniem.
Poddano analizie proces technologiczny produkcji obręczy kolejowych do kół bosych zestawów kołowych wagonów towarowych, a także przeprowadzono badania materiałowe wpływu procesu studzenia w dole chłodniczym oraz w spokojnym powietrzu w hali produkcyjnej obręczy po walcowaniu. Badania przeprowadzono według wymagań Karty UIC 810-1:2003 [4], normy PN-84/H-84027/06 [6] oraz Standardowej Karty Technologicznej [10] producenta obręczy. Wykonano również obliczenia metodą elementów skończonych MES naprężeń powstających w obręczach. W podsumowaniu stwierdzono, że stosowany proces produkcji zapewnia dobrą jakość obręczy kolejowych, a proponowana korekta studzenia obręczy nie ma wpływu na jakość gotowego wyrobu.
Podatnością modernizacyjną nazywamy stopień przystosowania analizowanego odcinka linii kolejowej do zmiany prędkości eksploatacyjnej. Skala możliwych zmian prędkości (w sensie jej zwiększenia) jest wypadkową istniejącego układu geometrycznego linii w płaszczyźnie poziomej, ograniczeń lokalizacyjnych oraz dopuszczalnych wartości parametrów geometrycznych i kinematycznych. Jakiekolwiek zmiany tych ostatnich wpływają bezpośrednio na obliczenie najważniejszych charakterystyk geometrycznych toru: promienia minimalnego, przechyłki, długości krzywej przejściowej. W ostatnich latach wartości ograniczeń geometrycznych i kinematycznych zdefiniowano w normie PN-EN 13803–1:2010 oraz znowelizowano w rozporządzeniu zawartym w Dzienniku Ustaw 2014 poz. 867 i instrukcji Id-1. Zakres przewidywanych na sieci PKP prac modernizacyjnych i rewitalizacyjnych skłonił do szczegółowej analizy wpływu tych zmian na podatność modernizacyjną. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że w kontekście pojedynczego łuku wprowadzone zmiany dają zyski mniejsze od spodziewanych. Wynika to z obniżenia dopuszczalnej wartości przyrostu przyspieszenia. W skali odcinka linii decydujący wpływ na czas przejazdu ma rozmieszczenie łuków o zerowej podatności modernizacyjnej. W węzłach torów zmiany dopuszczalnych przyspieszeń przeważnie nie wpływają na zwiększenie prędkości przejazdu, z uwagi na ograniczenia sygnalizacji kolejowej oraz wymagane szerokości międzytorzy.
W artykule przedstawiono problematykę utrzymania w czystości taboru kolejowego. Zwrócono uwagę na powszechne akty wandalizmu w postaci malowania farbami graffiti na pojazdach szynowych. Opisano zalety i wady dotychczasowych sposobów usuwania graffiti. Przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych nowego systemu powłokowego „antygraffiti”, w skład którego wchodzi BO100-AGR. Badania przeprowadzono zgodnie z aktualnymi normami oraz utworzonymi wewnętrznymi procedurami laboratorium, których celem było szersze określenie właściwości użytkowych badanego systemu.
Ze względu na wiele zalet w stosunku do tradycyjnego powietrznego hamulca klockowego, hamulce tarczowe są coraz częściej stosowane w wagonach pasażerskich oraz w pojazdach trakcyjnych. Do podstawowych zalet tarczowych układów hamulcowych należy stabilny przebieg współczynnika tarcia okładzin ciernych o tarczę hamulcową w funkcji prędkości hamowania. Długotrwała eksploatacja tarczowych układów hamulcowych wykazała, że poza eksploatacyjnym zużyciem okładzin ciernych przy hamowaniach z dużych prędkości lub hamowaniach w krótkich odstępach czasu dochodzi do przyspieszonego zużycia powierzchni ciernej tarczy. Na powierzchni tarczy pojawiają się mikropęknięcia, które rozrastają się promieniowo przy kolejnych hamowaniach. Osobną grupą uszkodzeń są defekty występujące w mechanizmie dźwigniowym hamulca tarczowego, jednak są to przypadki losowe w stosunku do uszkodzeń pary ciernej tarcza-okładzina cierna.
Nadrzędnym celem stosowania systemów ochrony peryferyjnej obiektów kolejowych jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. System transportowy, zaliczany do infrastruktury krytycznej, wymaga szczególnej ochrony. Przeanalizowano proces detekcji osób nieuprawnionych przekraczających granicę obszaru chronionego i przeprowadzono analizę trójrodzajowego systemu ochrony peryferyjnej. Umożliwiło to graficzne przedstawienie zaistniałych sytuacji, jako relacji w systemie ochrony peryferyjnej i opisano systemy ochrony peryferyjnej układem równań Kołmogorowa-Chapmana. Dzięki temu jest możliwe oszacowanie liczbowe poziomu bezpieczeństwa zastosowanych rozwiązań systemów ochrony peryferyjnej.
Artykuł wymienia podstawowe wady powierzchni tocznej szyn, sklasyfikowane na podstawie doświadczeń kolei w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Scharakteryzowano techniki pomiaru i obserwacji powierzchni szyn. Przedstawiono przykładowe wyniki pomiarów. Na podstawie zaprezentowanych pomiarów profilu podłużnego przeanalizowano możliwość wykorzystania wyników do oceny powierzchni tocznej szyn.
W opracowaniu podano pełną formalną syntezę detektora kierunku do elektronicznego licznika osi przy założeniu możliwości wystąpienia wszystkich możliwych ruchów osi nad głowicami czujnika. Wykorzystano jedynie elementy statyczne NOR albo NAND jako bardziej odporne na zakłócenia, Pokazano poprawny graf stanów dla tego automatu. Przedstawiono uwagi dotyczące realizacji tego układu przy wykorzystaniu mikroprocesora oraz przedstawiono program symulacji takiego rozwiązania.
Opisano metody badań przydatne przy doborze wyrobów lakierowych do zabezpieczeń przeciwkorozyjnych. Uwzględniono zarówno metody obejmujące badania odporności powłok na działanie pojedynczych czynników korozyjnych, takich jak mgła solna i wilgoć, jak również badania w warunkach zmieniających się cyklicznie wielu czynników, np. mgła solna / wilgoć / sucho / UV / niskie temperatury. Nowoczesne powłoki antykorozyjne powinny być poddawane długotrwałym badaniom laboratoryjnym w warunkach oddziaływania różnorodnych czynników wpływających na ich trwałość. Wyniki takich badań pozwolą na wytypowanie optymalnych systemów powłokowych zapewniających długoletnią ochronę przed korozją.

Szanowni Czytelnicy!
Zeszyt numer 170 Problemów Kolejnictwa jest szczególnie bogaty zarówno ze względu na liczbę zamieszczonych w nim artykułów, jak i ze względu na tematykę opisanych zagadnień. Cztery artykuły dotyczą dróg kolejowych. Opisano w nich nowe metody optymalizacji układów geometrycznych toru, możliwości zwiększe-nia prędkości na liniach kolejowych w wyniku zastosowania wartości parametrów dopuszczonych w znowelizowanych przepisach technicznych, nowe metody oceny wichrowatości toru (wskaźnik syntetyczny), a także metody oceny stanu powierzchni tocznej szyn. Dwa artykuły dotyczą zagadnień zmniejszenia hałasu. Opisano w nich korzyści stosowania niskich ekranów akustycznych, a także metody automatycznego monitorowania hałasu tramwajowego. Dwa artykuły dotyczą ważnych problemów taboru kolejowego: jakości obręczy w zestawach kołowych oraz nowoczesnych systemów hamowania pociągów. Ważnym i aktualnym zagadnieniem jest ochrona pojazdów szynowych przed korozją i skutkami graffiti. W dwóch artykułach opisano współczesne systemy powłokowe stosowane w tym celu. W zeszycie opisano również teoretyczne podstawy modelowania bezpieczeństwa systemów ochrony peryferyjnej oraz zagadnienia detekcji kierunku jazdy pociągu. Redakcja nadal będzie dokładała starań, aby tematyka artykułów ukazujących się w Problemach Kolejnictwa była zawsze interesująca i aktualna.
Z życzeniami interesującej lektury
Redaktor Naczelny
Niskie ekrany – skuteczna ochrona przed hałasem w transporcie kolejowym
Hałas jest szkodliwym zjawiskiem, który negatywnie wpływa na środowisko oraz na zdrowie ludzi poddanych jego działaniu. W transporcie szynowym głównym źródłem hałasu jest hałas toczenia, który dotyczy wszystkich rodzajów pociągów. W Polsce głównym sposobem ograniczania kolejowego hałasu jest budowanie wysokich ekranów akustycznych, które wymagają szerszych nasypów kolejowych i degradują środowisko. W Europie stosuje się niskie ekrany akustyczne, charakteryzujące się dużą skutecznością działania, pozytywnie wpływają na środowisko i które są zgodne z polskimi przepisami.
Uniwersalna metoda projektowania regulacji osi toru z wykorzystaniem pomiarów satelitarnych i optymalizacji
W artykule zwrócono uwagę na ograniczenia stosowanej w Polsce metodyki regulacji osi toru, związane głównie z uzyskiwaną dokładnością określania istniejącego kształtu toru. Jako rozwiązanie alternatywne wskazano nowatorską technikę mobilnych pomiarów satelitarnych, opracowaną przez interdyscyplinarny zespół naukowy Politechniki Gdańskiej i Akademii Marynarki Wojennej / Akademii Morskiej w Gdyni i stosowaną od 2009 roku. Możliwość wykorzystywania tych pomiarów była inspiracją do opracowania analitycznej metody projektowania układów geometrycznych, a następnie sformułowania założeń dla nowej metody regulacji osi toru. Ustalenie parametrów geometrycznych układu następuje w procesie optymalizacji prowadzonym algorytmem roju cząstek PSO (Particle Swarm Optimization) oraz algorytmem genetycznym. Optymalizacja ma charakter wielokryterialny, wymaga więc odpowiedniego doboru wag poszczególnych kryteriów. Podstawowymi stosowanymi kryteriami są: minimalizacja przesunięć poprzecznych toru oraz uzyskanie jak największej prędkości jazdy pociągów po regulacji osi toru.
Możliwości uproszczenia procedury monitorowania hałasu tramwajowego z punktu widzenia automatyzacji procesu analitycznego
W artykule przedstawiono analizę pomiarów sygnałów akustycznych generowanych podczas testu pass-by wybranego typu lekkich pojazdów szynowych w warunkach normalnej eksploatacji. Pomiary hałasu wykonano zgodnie z wymaganiami normy ISO 3095. Celem analizy było sprawdzenie, w jakim stopniu uwzględnianie czasu przed i po przejeździe pojazdu przez punkt pomiarowy, ma wpływ na obliczanie ekspozycyjnego poziomu dźwięku A.
Syntetyczny wskaźnik oceny wichrowatości toru
W artykule scharakteryzowano ocenę wichrowatości toru za pomocą wskaźnika syntetycznego oraz przedstawiono wady i zalety wynikające z jego wdrożenia na sieci kolejowej zarządzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Opis wskaźnika poprzedzono analizą aktualnych wymagań w zakresie oceny wichrowatości toru, będącej jednym z podstawowych czynników wpływających na kryterium bezpieczeństwa przed wykolejeniem.
Wpływ procesu produkcji na jakość obręczy kolejowych
Poddano analizie proces technologiczny produkcji obręczy kolejowych do kół bosych zestawów kołowych wagonów towarowych, a także przeprowadzono badania materiałowe wpływu procesu studzenia w dole chłodniczym oraz w spokojnym powietrzu w hali produkcyjnej obręczy po walcowaniu. Badania przeprowadzono według wymagań Karty UIC 810-1:2003 [4], normy PN-84/H-84027/06 [6] oraz Standardowej Karty Technologicznej [10] producenta obręczy. Wykonano również obliczenia metodą elementów skończonych MES naprężeń powstających w obręczach. W podsumowaniu stwierdzono, że stosowany proces produkcji zapewnia dobrą jakość obręczy kolejowych, a proponowana korekta studzenia obręczy nie ma wpływu na jakość gotowego wyrobu.
Wpływ zmian dopuszczalnych wartości parametrów geometrycznych i kinematycznych na podatność modernizacyjną układów torowych
Podatnością modernizacyjną nazywamy stopień przystosowania analizowanego odcinka linii kolejowej do zmiany prędkości eksploatacyjnej. Skala możliwych zmian prędkości (w sensie jej zwiększenia) jest wypadkową istniejącego układu geometrycznego linii w płaszczyźnie poziomej, ograniczeń lokalizacyjnych oraz dopuszczalnych wartości parametrów geometrycznych i kinematycznych. Jakiekolwiek zmiany tych ostatnich wpływają bezpośrednio na obliczenie najważniejszych charakterystyk geometrycznych toru: promienia minimalnego, przechyłki, długości krzywej przejściowej. W ostatnich latach wartości ograniczeń geometrycznych i kinematycznych zdefiniowano w normie PN-EN 13803–1:2010 oraz znowelizowano w rozporządzeniu zawartym w Dzienniku Ustaw 2014 poz. 867 i instrukcji Id-1. Zakres przewidywanych na sieci PKP prac modernizacyjnych i rewitalizacyjnych skłonił do szczegółowej analizy wpływu tych zmian na podatność modernizacyjną. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że w kontekście pojedynczego łuku wprowadzone zmiany dają zyski mniejsze od spodziewanych. Wynika to z obniżenia dopuszczalnej wartości przyrostu przyspieszenia. W skali odcinka linii decydujący wpływ na czas przejazdu ma rozmieszczenie łuków o zerowej podatności modernizacyjnej. W węzłach torów zmiany dopuszczalnych przyspieszeń przeważnie nie wpływają na zwiększenie prędkości przejazdu, z uwagi na ograniczenia sygnalizacji kolejowej oraz wymagane szerokości międzytorzy.
Badanie wybranych właściwości systemu powłokowego „antygraffiti” dla pojazdów szynowych
W artykule przedstawiono problematykę utrzymania w czystości taboru kolejowego. Zwrócono uwagę na powszechne akty wandalizmu w postaci malowania farbami graffiti na pojazdach szynowych. Opisano zalety i wady dotychczasowych sposobów usuwania graffiti. Przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych nowego systemu powłokowego „antygraffiti”, w skład którego wchodzi BO100-AGR. Badania przeprowadzono zgodnie z aktualnymi normami oraz utworzonymi wewnętrznymi procedurami laboratorium, których celem było szersze określenie właściwości użytkowych badanego systemu.
Wybrane zagadnienia eksploatacji układów hamulcowych współczesnych pojazdów szynowych
Ze względu na wiele zalet w stosunku do tradycyjnego powietrznego hamulca klockowego, hamulce tarczowe są coraz częściej stosowane w wagonach pasażerskich oraz w pojazdach trakcyjnych. Do podstawowych zalet tarczowych układów hamulcowych należy stabilny przebieg współczynnika tarcia okładzin ciernych o tarczę hamulcową w funkcji prędkości hamowania. Długotrwała eksploatacja tarczowych układów hamulcowych wykazała, że poza eksploatacyjnym zużyciem okładzin ciernych przy hamowaniach z dużych prędkości lub hamowaniach w krótkich odstępach czasu dochodzi do przyspieszonego zużycia powierzchni ciernej tarczy. Na powierzchni tarczy pojawiają się mikropęknięcia, które rozrastają się promieniowo przy kolejnych hamowaniach. Osobną grupą uszkodzeń są defekty występujące w mechanizmie dźwigniowym hamulca tarczowego, jednak są to przypadki losowe w stosunku do uszkodzeń pary ciernej tarcza-okładzina cierna.
Modelowanie poziomu bezpieczeństwa trójrodzajowych systemów ochrony peryferyjnej na przykładzie obiektów kolejowych
Nadrzędnym celem stosowania systemów ochrony peryferyjnej obiektów kolejowych jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. System transportowy, zaliczany do infrastruktury krytycznej, wymaga szczególnej ochrony. Przeanalizowano proces detekcji osób nieuprawnionych przekraczających granicę obszaru chronionego i przeprowadzono analizę trójrodzajowego systemu ochrony peryferyjnej. Umożliwiło to graficzne przedstawienie zaistniałych sytuacji, jako relacji w systemie ochrony peryferyjnej i opisano systemy ochrony peryferyjnej układem równań Kołmogorowa-Chapmana. Dzięki temu jest możliwe oszacowanie liczbowe poziomu bezpieczeństwa zastosowanych rozwiązań systemów ochrony peryferyjnej.
Ocena powierzchni tocznej szyn na podstawie pomiarów falistości
Artykuł wymienia podstawowe wady powierzchni tocznej szyn, sklasyfikowane na podstawie doświadczeń kolei w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Scharakteryzowano techniki pomiaru i obserwacji powierzchni szyn. Przedstawiono przykładowe wyniki pomiarów. Na podstawie zaprezentowanych pomiarów profilu podłużnego przeanalizowano możliwość wykorzystania wyników do oceny powierzchni tocznej szyn.
Synteza detektora kierunku do elektronicznego licznika osi
W opracowaniu podano pełną formalną syntezę detektora kierunku do elektronicznego licznika osi przy założeniu możliwości wystąpienia wszystkich możliwych ruchów osi nad głowicami czujnika. Wykorzystano jedynie elementy statyczne NOR albo NAND jako bardziej odporne na zakłócenia, Pokazano poprawny graf stanów dla tego automatu. Przedstawiono uwagi dotyczące realizacji tego układu przy wykorzystaniu mikroprocesora oraz przedstawiono program symulacji takiego rozwiązania.
Metody badań systemów powłokowych do długoletniej ochrony przed korozją
Opisano metody badań przydatne przy doborze wyrobów lakierowych do zabezpieczeń przeciwkorozyjnych. Uwzględniono zarówno metody obejmujące badania odporności powłok na działanie pojedynczych czynników korozyjnych, takich jak mgła solna i wilgoć, jak również badania w warunkach zmieniających się cyklicznie wielu czynników, np. mgła solna / wilgoć / sucho / UV / niskie temperatury. Nowoczesne powłoki antykorozyjne powinny być poddawane długotrwałym badaniom laboratoryjnym w warunkach oddziaływania różnorodnych czynników wpływających na ich trwałość. Wyniki takich badań pozwolą na wytypowanie optymalnych systemów powłokowych zapewniających długoletnią ochronę przed korozją.